DĚTI A BASKETBAL

PROČ BY DĚTI MĚLI ZAČÍT HRÁT BASKETBAL

Aurora Harklute

Pokud chcete dostat své dítě z pohovky od televize a hledáte pro něj fyzickou aktivitu, tak basketbal je sport, s kterým se může začít již velmi brzy. Basketbal pomůže vašim dětem naučit se základním pohybovým dovednostem, zlepší jejich kondici a získají tak základ pro aktivní život v dospělosti.
Budou součástí teamu a party stejně starých dětí, mezi kterýmí najdou nové kamarády.

Některé basketbalové přípravky začínají již s pětiletými dětmi. Pro tak malé děti se tréninky zaměřují na rozvoj základních dovedností, převládá pohyb formou hry a soutěží. Basketbal se hraje s menšími míči a na nižší koše. Hra založená na pravidlech obvykle nezačne, dokud dětem není 7 až 9 let. Okolo čtvrté nebo páté třídy jsou dětí připraveny hrát basketbal proti ostatním týmům.

Fyzická zdatnost

Děti ve věku 6 až 17 vyžadují alespoň jednu hodinu fyzické aktivity mírné intenzity každý den. Podle vědeckých poznatků by se děti měli zapojit do fyzické aktivity vyšší intenzity alespoň tři krát týdně. Trénink basketbalu umožňuje dětem začlenit častou fyzickou aktivitu do jejich každodenní rutiny a přispívá k celkové fyzické pohodě a zdatnosti.

Naučit se hrát basketbal zahrnuje driblování, přihrávání, chytání a střílení na koš. Na začátku basketbalového tréninku se zlepšuje hrubá motorika pomocí hlavních svalových skupin. Malé děti, které hrají basketbal, si zlepšují nejen obratnost a rychlost, ale také vytrvalost. Vaše dítě bude také těžit ze zlepšené jemné motoriky, jako je například koordinace ruka-oko. Tyto motorické dovednosti pak děti využijí i v jiných činnostech každodenního života.

Psychický vývoj

Zkušenosti s basketbalem v raném věku pomáhají dětem rozvíjet se i psychicky. Být součástí týmu umožňuje vašemu dítěti spřátelit se a cítit se součástí kolektivu svých vrstevníků. Týmové sporty také zlepší schopnost dítěte komunikovat a řešit základní problémy. Dítě zažívá výhody i nevýhody zdravé konkurence a připravuje se na úspěchy i neúspěchy později v životě. Basketbal učí děti sociálním dovednostem a zvládání strategie, což je užitečné ve škole, doma i ve vzájemných vztazích.