Litevský basket

LItva 2007

LItva 2007

Nedá mi to, abych po lekci, kterou jsme dostali (a nejen my) od Litevských týmů, nenapsal pár řádků. O tom, že litevský basket je daleko před námi, není třeba moc zdůrazňovat. Do Ostravy na Velikonoční turnaj jsme jeli sbírat první větší zkušenosti a počítal jsem, že ostatní týmy mohou být o kousek napřed, ale to co jsme zažili, předčilo mé očekávání. Zahráli jsme si proti 3 litevským týmům a výsledky 3:93 (U10), 4:84 (U9) a 26:62 (U10, B team) hovoří za vše.

A ono to nebylo jen o výsledku, ale o tom jak se týmy prezentovaly svojí hrou. Všichni hráči byli už v této kategorii skvěle technicky vybavení, měli přehled ve hře a zvládali na dobré úrovni hru 1:1. Pokud opravdu chtěli, tak pro nás bylo skoro nemožné se přiblížit ke koši na dostřel. Prostě radost pohledět. A vzhledem k náročnosti jejich trenérů určitě se budou neustále zlepšovat.

Říkal jsem si jak je možné, že jsou o tolik napřed a co na tréninku děláme špatně. Po rozhovoru s trenérem družstva U9 jsem si uvědomil, že nedělám nic špatně, jen toho děláme daléko méně a oproti Litvě, kde každý chce hrát basketbal (mají tedy možnost obrovského výběru), tak u nás musíme hrát s tím kdo přijde. Takže kluby v třímilionové Litvě si vybírají pro sport jako první a jak prohlásil trenér, tak koho nevezmou ten jde na fotbal a nebo jiné sporty. Tak trochu Čechy na ruby 🙂

No a to nejlepší přišlo v zápětí, kdy mi řekl, že již ve školce trénují 2x týdně pouze basketbal, a jakmile jde dítě do školy, tak od první třídy mají tréninky 4x týdně. Navíc pro kategorii U9 mají již regionální soutěže, takže hrají každý víkend jeden zápas.

Možná se to někomu bude zdát hodně, pro tak malé děti, ale je to jistě minimálně k zamyšlení. Nikdo se dneska nepozastaví, že hokej, krasobruslení, gymnastiku, fotbal, florbal …., dělají již děti z mateřských škol, ale basketbalové soutěže začínají u nás až pro pátou třídu.

Pokud basketbalová obec nezmění svůj přístup, tak se nejenže nikdy nebudeme rovnat Litvě, která má méně, nežli třetinovou populaci, ale ostatní sporty nám nenechají jediné talentované dítě.

2 komentářů

 • Pavel Kalabza

  Souhlasím, pro mne je nejdůležitější, že Štěpán vrátil nadšený a nedočkavě se ptal, kdy bude hrát další zápas 😉

 • Lucie Henton

  Verim, ze nase deti se take zlepsi, jen to pujde pomaleji. V Litve maji tradici v basketu, v Egypte ve squashi, v Indonesii v badmintonu, v USA v americkem fotbale atd, u nas proste ve fotbalu a hokeji…
  Budme radi, ze mame skveleho trenera, ktery nehazi flintu do zita i nad tim ‚materialem‘, co jsme mu my rodice poskytli:-)
  Ahoj na turnaji 3.3. 17.4. Podle situace bychom pak mohli treba spolecne zajit nekam na pizzu.

  Vloni byl super turnaj v Radotine i s koupanim v mistnim biotopu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *